Jak blogowanie przygotowuje do zawodu WA?

Krótko mówiąc: kompleksowo. Jednak wolałabym ten temat rozwinąć. Czytaj dalej lub obejrzyj nagranie, a wszystko stanie się jasne.

Obejrzyj live, który przeprowadziłam ostatnio lub przeczytaj wpis.

Czy warto prowadzić bloga?

Tak! Bezsprzecznie tak. Prowadzenie bloga jest niesamowicie rozwojowym zajęciem. Rozwija kreatywność i uczy mnóstwa technicznych rzeczy.

Ile kosztuje prowadzenie bloga?

Prowadzenie bloga kosztuje dokładnie tyle, ile kosztuje założenie strony internetowej (plus czas).
Jeśli masz pieniądze, to możesz zlecić wszystko. Stworzenie strony, grafik, logo, zdjęć, pisanie tekstów… Ale to nie będzie wtedy Twoje miejsce, bo nie będzie w tym Ciebie. Dlatego polecam wszystkim zająć się samodzielnie. Przynajmniej na początku.
Jeśli nie masz pieniędzy, to musisz działać sama. Potrzebujesz wtedy kreatywności i chęci pogłębiania nieustannie wiedzy. Pomijając kwestię hostingu, domeny i innych składowych strony internetowej, o której mówiłam na live na moim Fanpage’u.

.

Jakie umiejętności trzeba posiadać?

Żeby blogować, nie potrzebujesz wiele. Wszystkiego nauczysz się w trakcie. Sprawdzi się tu cecha charakteru zwana wytrwałością. Nie może Ci też zabraknąć wewnętrznej siły i pewności siebie. Nie możesz się poddawać, kiedy otrzymujesz negatywne komentarze lub porady niezbyt uprzejmie w Twoim kierunku wysłane. Blogując poznasz całą rzeszę osób. Zobaczysz jak różnorodny jest świat.

Dodatkowo przydałoby się mieć jeden kierunek tematyczny i to na nim oprzeć swoje działania. Ja tego nie miałam, dlatego pisałam do wszystkich i do nikogo. To nigdy nie zadziała.

Jak dobrze pisać?

Żeby dobrze pisać trzeba mieć do tego smykałkę, umysł romantyczny. A jeśli nie masz takowego, to wcześniej wspomniana wytrwałość może dużo pomóc. Jak dobrze pisać? Trzeba wyćwiczyć tę umiejętność. Po pewnym czasie poszerza się zasób słów.

Na live w grupie Magdy Białeckiej mówiłam, że nie każdy musi pisać. To prawda. Nie każdy jest do tego stworzony, ale może świetnie malujesz? Robisz genialne grafiki? Doskonale przemawiasz? Albo montaż filmów jest dla Ciebie łatwizną? Zawsze warto szukać swojego sposobu komunikacji. Ja np. lubię mówić. Pisać nie lubię i idzie mi to topornie. Nie wyobrażam sobie pisać tekstów na zawołanie. Dlatego nie zajmuję się copywritingiem jako WA. Za to mam bystre oko i chętnie robię korekty (zapraszam do kontaktu). Trzeba wiedzieć do kogo, po co i o czym piszemy. Czego Czytelnicy mają się dowiedzieć. Przez 1,5 roku wypróbowałam multum pomysłów, sposobów i wiem, co się sprawdza, a co nie.

Jak przyciągać czytelników?

Regularność jest kluczowa, bo odbiorca czeka. Jeśli przyzwyczaisz, że nowy artykuł pojawia się we wtorki, to wstawiaj nowy wpis we wtorki. Ostatnio wróciłam do pozycjonowania moich starych wpisów, bo w końcu wiem, w jakim kierunku idę — jest nim Wirtualna Asysta. I dlatego mogę się zająć SEO (na ten moment oczywiście, bo dalszy rozwój mam już zaplanowany na następne lata). Doszłam do wniosku, że porządnie wypozycjonowany artykuł jest tym najciekawszym i najlepiej poukładanym. Świetnie się go czyta.

Inteligentne promowanie się. Ja dzięki temu w bardzo szybki sposób wywindowałam dwa swoje wpisy na pierwszą stronę wyszukiwarki Google na daną frazę. A dokładnie jeden na pierwszym miejscu, drugi na 5 miejscu. Oklaski proszę, bo już nigdy więcej nie napisałam tak dobrych tekstów. Gdyż pisać nie lubię, a w tamtym czasie też nie bardzo wiedziałam o czym. Powinnam była wtedy iść jednym torem, a ja nie. A ja 10 srok tematycznych za ogon 🙂

Czego mnie nauczyło blogowanie?

Blogowanie nauczyło mnie całej listy rzeczy, którą umiem wykonać lub które zmieniły moje myślenie.

 • Tworzyć stronę internetową;
 • Podstaw copywritingu i webwritingu;
 • Analizy danych — GA, Fb, odczytywanie, interpretacja;
 • SEO;
 • CSS, Html;
 • Marketingu/ sprzedaży, podstaw reklamy;
 • Fotografii;
 • Obsługi nowych narzędzi;
 • Nowych skrótów klawiszowych;
 • Organizacji;
 • Podstaw wizerunku w sieci;
 • Otwartości na ludzi;
 • Researchu do wpisów blogowych;
 • Pokory, choć czasami dalej mi jej brakuje;
 • Samodyscypliny (jeśli oczywiście chcesz coś osiągnąć);
 • Kreatywności (podczas niekończących się poprawek w WordPress. To normalne);
 • Wytrwałości (czasami mijają godziny aż znajdzie się rozwiązanie);
 • Wielozadaniowości.

To tylko wybiórcze najważniejsze umiejętności. Każda z nich jest niezwykle rozbudowana i można by pisać bez końca, czego uczy blogowanie.

Czy więc blogowanie to sama radość?

Blogowanie to tak naprawdę dobra zabawa, która może przeistoczyć się w dochodowy biznes np. dla Wirtualnej Asystentki. Tu nie ma miejsca na nudę. Ciągle jest coś do zrobienia, poprawienia, napisania, znalezienia, douczenia się. Tak, jak w biznesie. To świetna szkoła dla współczesnych przedsiębiorców.

Ale nie zawsze jest tak kolorowo. Czasami nachodzi nas kryzys blogerski/ pisarski. Siły nas opuszczają i każde zajrzenie do WP nas męczy i stresuje. Warto wtedy odpocząć. I wrócić, bo wytrwałość w blogowaniu jest najważniejsza. Tak samo jest w biznesie.

PS: Z tego, co słyszałam. Prowadzenie bloga można wpisać w CV. Jeśli tak jest, to ja wpisuję. A Ty?